Marka Logosu Tasarımında Özgünlük ve Özen

grafikerci_logo_tasarimi_5

Marka logosu tasarımında yapılan bazı hatalar işletmelerin uzun vadede zarar görmelerine neden olabilir. İşletmelerin çoğu, tabela veya ambalaj gibi görsel unsurlarını oluştururken logo tasarımını da "aradan çıkarmak" fikriyle ikinci plana atma eğilimindedir. Matbaalara veya tabelacılara, sadece "idareten" bir logo yapmalarını veya şirket isimlerini basit bir yazıyla ifade etmelerini söylerler. Ancak, bir logo, sadece bir işareti oluşturan basit bir grafikten çok daha fazlasını temsil eder. Logo, bir şirketin geçmişini, gelecek politika ve hedeflerini yansıtan özel bir çalışma olmalıdır.

Özensiz bir logo, çeşitli noktalarda fark edilebilir. Uyumsuz renkler, orantısız çizgiler ve çalışmada görülen eğrilikler, özensiz bir tasarımın belirgin özellikleridir. Gerçekten şirketinizin politikalarını yansıtan bir logo yapmak ise zaman ve emek gerektirir. Bu nedenle, maliyeti yüksek olabilir. Ancak, birkaç tasarımcıdan fiyat alarak piyasayı araştırabilir ve ucuza yapılan tasarımları, emek gerektiren tasarımlardan ayırt edebilirsiniz.

Markanın Sık Sık Logo Değiştirmesi: İstikrarsız Bir İmaj


Dönemin trendlerini ve tasarım kurallarını dikkate almadan rastgele yapılmış bir logo, uzun ömürlü ve kaliteli olamayacağı için kısa bir süre sonra ihtiyaçları yeterince karşılamaz. Ucuz ve emek verilmeyen bir logo, markanıza zarar verebilir ve profesyonellikten uzak bir imaj oluşturabilir. İyi bir logo tasarımı, markanızın değerini artırabilir ve müşterilere kaliteli bir ilk izlenim sunabilir.

Marka, sık sık logo değiştirmenin müşteriler ve hedef kitlesi üzerinde istikrarsız ve güvenilmez bir imaj oluşturabileceğini bilmelidir. Logo, markanın tanımlayıcı öğelerinden biridir ve sürekli değişim, marka kimliğini zedeler. Müşteriler, bir markadan istikrar bekler ve sık sık değişen logolar, markanın tutarsızlığına işaret edebilir.

Marka Logosu Tasarımı Örneği

Makrome Market, markalarına özel bir logo tasarımına ihtiyaç duyarak Grafikerci'ye başvurdu.

Ayrıca, 'Kartvizit Tasarımında Dijitalleşme ve Değişen Trendler' yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz!

Paylaş:
0