Logo Tasarımının Püf Noktası

grafikerci_logo_tasarimi_4

Logo tasarımı sadece işletmelerin değil, bağımsız bireylerin de yaygın olarak kullandığı bir marka aracıdır. Hedef kitle bu denli yoğun olduğu için de binlerce kişi, profesyonel ya da amatör olmaları farketmeksizin, hem kendi şahıslarına özgü bir logo tasarımı yapmaya çalışır hem de diğer insanların logo tasarımı ihtiyacını karşılamaya çalışarak bu dinamik piyasada varlık göstermeyi amaçlar. Bu bakımdan yazımızda profesyonel logo tasarımındaki püf noktasından bahsederken aynı zamanda amatör çalışmaların doğurabileceği zorluklardan da bahsetmiş olacağız.

Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, logonun kullanılacağı en küçük ortamdan en büyük ortama kadar her platformu göz önünde bulundurarak tasarlamaktır. En küçük ortam, kartvizit ve etiket gibi tanıtım araçları iken, en büyük ortam tabela ve bilboard gibi geniş tanıtım alanlarıdır. Püf nokta, logonun her boyutta ve her ortamda etkileyici ve net bir şekilde görünmesini sağlamaktır.

Logo tasarımı, sadece estetik bir ifade değil, aynı zamanda markanın tanıtımını en etkili şekilde yapma aracıdır. Bu nedenle, profesyonel bir tasarımcının desteğiyle logo tasarımı yapmak, püf noktalarına uygunluğu sağlamak adına kritik önem taşır. Profesyonel bir tasarımcı, logonun kullanılacağı her platformu göz önünde bulundurarak, detayların kaybolmadığı ve net bir ifade sağlayan bir tasarımı tercih edecektir.

Amatör bir logo tasarımında en büyük ve en küçük kullanım alanları göz önünde bulundurulmazsa doğabilecek bazı sıkıntılar şöyle ifade edilebilir:

Kartvizit ve etiket gibi küçük alanlarda kullanılırken logonun boyutu küçültüldüğü zaman detayları görünmeyebilir. En küçük kullanımdaki ölçüler daha önceden düşünülmediği için bazı çizgiler kaybolabilir. Tabela gibi büyük alanlarda ise çok detaylı logoların kullanımı oldukça zorlayıcıdır. Çünkü tabelalarda kullanılan tek teknik baskı değildir. Krom kutu harf, pleksi harf gibi tabela çeşitlerinde her bir ayrıntının tek tek imal edilmesi gerekebilir ve bu da uygulamada zorluk yaşanacağı anlamına gelir.

Logo Tasarımının Kullanım Alanları


Logo tasarımı, geniş yelpazede kullanım alanlarına sahiptir. Kurumsal kimlik ögeleri olan kartvizit, antetli kağıt, zarf, fatura gibi unsurlardan web sitelerine, sosyal medya sayfalarına, tabelalara, cam giydirme işlemlerine, billboardlara, kiosklara, mobil uygulamalara, etiketlere, ambalajlara ve promosyon ürünlerine kadar birçok alanda tercih edilir. Logo tasarımı, markanın bütünlüğünü ve tanınırlığını güçlendiren bir unsurdur. Profesyonel bir tasarımcının rehberliğinde yapılan logo tasarımı, markanın güçlü bir görsel ifadesini oluşturarak başarıya giden yolda önemli bir adımdır.

Logo Tasarımı Örneği

2 Günde İngilizce, kullanışlı bir logo  tasarımına ihtiyaç duyarak Grafikerci'yi tercih etti.

Ayrıca, 'Cam Folyo Tasarımı ile İşletmenizi Dekore Edin' yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz!

Paylaş:
0