Story Tasarımı ile Hikaye Anlatımı

 

grafikerci_sosyal_medya_tasarimi_38

Story tasarımı genellikle mobil cihazlarda daha yaygın görüntüleme aldığı için hedef kitleye daha kolay ulaşma imkanı verebilen bir çalışmadır. Sosyal medya günümüzde, markaların ve bireylerin kendi hikayelerini anlatmak, ürün ve hizmetlerini tanıtmak ve etkileşim kurmak için kullandıkları bir araçtır. Bu süreçte, sosyal medya post çalışmalarıyla birlikte yaygınlık kazanan ve izleyicilere kısa bir şekilde bilgi sunan bir diğer unsuru ise "sosyal medya story görseli" oluşturuyor.

Sosyal medya story çalışmaları, genellikle post çalışmalarıyla birlikte tasarlanan ve paylaşılan, ancak tek başına da kullanılabilen kısa süreli görsel hikayelerdir. Kullanıcıların dikkatini çekebilmek için story özelliği, sosyal medya platformlarında sıkça kullanılır.

Sosyal medya story görseli tasarımında dikkat edilmesi gereken önemli bir kural, görsellerin dikey olarak tasarlanmasıdır. Mobil cihazlardan daha fazla görüntüleme alması hedeflendiği için, telefon boyutlarına uygun bir tasarım olması önceliklidir. Görsellerin net ve anlaşılır olması, izleyicinin hikayeden aldığı mesajın sonuçları açısından etkili olabilir.

Story Tasarımı Hangi Sektörlerde Kullanılır?


Story tasarımının kullanımı belirli bir sektörle sınırlı değildir. Tanıtıma ihtiyacı olan birçok marka, story reklamlarıyla hedefledikleri kişilere ulaşabilmektedir. Gıda, teknoloji, sanayi ve daha birçok sektörde, story görseli tasarımıyla etkileşim ve marka bilinirliği açısından çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Sosyal medya platformlarında kullanılan tasarım çeşitleri, sadece post ve story görseliyle de sınırlı değildir. Aynı zamanda hesap kapakları için kullanılabilecek cover görselleri ve profil resmi gibi diğer malzemeler de tasarlanabilir. Bu çeşitlilik, markaların sosyal medya hesaplarını görsel olarak özelleştirebilmelerine olanak tanır.

Story ve Post Tasarımı Örneği


Mfora, sosyal medya hesaplarında görsel tasarımına ihtiyaç duyarak Grafikerci ile çalıştı.

Ayrıca, 'Sosyal Medya Postları ile Hedef Kitle Erişimi' yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz!

Paylaş:
0