Mock Up Çıktı Mertlik Bozuldu!

 

mock-up-cikti-mertlik-bozuldu

Mock up çıktı mertlik bozuldu! derken abartıldığı düşünülmesin. Gerçekten öyle oldu. Mock up kullanarak, çizdiğiniz sıradan bir çizgiyi bile gösterişli hale getirebiliyorsunuz. Durum böyleyken, eğer çalışmanıza yeterince güvenmiyorsanız mock up kullanımının sunduğu makyajlı ve cafcaflı görünümü kullanarak müşterinizi etkilemeyi düşünebilirsiniz. Fakat böyle bir kullanım ne kadar dürüst ve samimi? Tartışılır.

Mock Up Nedir ve Nasıl Kullanılır?

"Mock up nedir?" diye araştırma yapanlar, "milli mock up" olarak anılan yukarıdaki çalışmaya muhakkak bir yerlerde rastlarlar. Kıyıdan köşeden yolu grafik tasarıma düşen kim varsa tanışır bu elemanla. Eğer biraz da amatör ise her çalışmasında, havada, karada, çiçekte, böcekte, nerede bulursa orada kullanır ve internet alemi mesleğe yeni giren grafik tasarımcılardan dolayı belli aralıklarla bu siber saldırıya maruz kalır. Küçümsemek için söylemiyorum kesinlikle, sadece bir tespit. Tek mock up çalışması bu değil elbette, yüzlerce farklı seçenek üretilebilir ve vardır da. Ama Türkiye'de "mock up" dendiği zaman akıllara ilk gelen çalışma budur. Tanım olarak mock up: Başta logo tasarımları olmak üzere, katalog, kartvizit, bilboard ve daha birçok alanda, tasarımların gerçek kullanımındaki haline en yakın görünümünü elde etmeyi amaçlayan hazır şablonlardır.

Peki nasıl kullanılıyor bu mock up dosyaları? Uzun uzun tarif etmeye gerek yok aslında, internette bunu anlatan onlarca kaynak var. Adet yerini bulsun diye kısaca şu şekilde bahsedilebilir: Photoshop'a mock up dosyası (PSD) atılır. Genellikle sağ aşağı bölümde bulunan, ekrandaki varsayılan çalışmanın olduğu Smart Object layerinin köşesindeki minnak kutuya çift tıklanır ve örnek tasarımın bulunduğu çalışma açılır. Görünen tasarım silinerek, asıl tasarıma ait dosya sürüklenip onun yerine atılır ve kaydedildikten sonra kapatılır. Bu kadar!

Mock Up Kullanımı Etik mi?

Tartışılır. Mock up eğer çalışmanın kusurlarını kapatmak ve müşteriyi etkilemek amacıyla doğrudan ve tek başına olarak kullanılıyorsa etik olduğu söylenemez. Fakat tasarım efekt verilmeden ve en sade haliyle müşteriye sunulurken yanına çalışmanın mock up kullanılmış versiyonunu da eklemek istiyorsanız o başka! Dürüstlüğünüzden dolayı kocaman bir tebriği hak ettiniz :)


Ayrıca, "Grafik Tasarımda Deneme Baskısının Önemi" başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz!


Paylaş:
0