Logoyu Bi Tık Sağa Alalım!

 

logoyu-bi-tik-saga-alalim

Logoyu bi tık sağa alalım, bi tık büyütelim, bi tık, bi tık, bi tık! Bu yazının konusu, "bi tıklık" müdahaleler ile grafik tasarımcıları canından bezdiren müşteriler, patronlar ve daha nicesiyle ilgili... "Ne yani, revize de mi yaptırmayalım?" demeyin, elbette yaptıracaksınız.. Ama... Önce bilmeyenler için "bi tık" konusuna bir açıklık getirelim.

Grafik Tasarımda Revize Sınırı

Öncelikle, bundan sonraki cümlelerin belli bir seviyeye ulaşmış, tecrübeli bir tasarımcı için geçerli olduğunu baştan belirtelim. Acemi olan, tasarımdaki hataları henüz net göremeyen ve buna rağmen tasarım yapmaya çalışanların bu işi öğrenene kadar böyle muamelelere maruz kalacağı bir gerçek. Fakat mesleği grafik tasarım olan, bu işte senelerini geçirmiş insanlar ise söz konusu olan, işte bu yazının konusu olan "bi tık" cinneti patlak veriyor.

Günümüzde, özellikle de ücretsiz tasarım araçlarının yoğunlaşmasıyla beraber, bir şeyler tasarlamakla ilgilenen çok sayıda insana rastlıyoruz. Fakat bu insanların azınlığı bu işin okulunu okuyor ya da bu mesleğe senelerini harcıyor. Durum böyle olunca yapılan çalışmalarda bariz hatalar göze çarpabiliyor. Eğer bu tasarımların bir muhatabı var ise (müşteri gibi) haklı olarak bol bol düzeltme talep ediliyor ve bu yollardan geçenler zamanla tecrübe kazanıyor.

Fakat bu mesleği profesyonel anlamda icra eden grafik tasarımcılar çalışmalarını zaten amatör çizgilerden uzak, tasarımdaki boşlukları hesaplayarak, renk uyumu gözeterek ve font seçimlerine dikkat ederek yapıyor. Bu durumda müşterilere ya da patronlara ufak tefek revizeler kalıyor. Ya da biz bir hayli iyimseriz :) Çünkü yapılan revizeler bitmek bilmiyor ve maalesef tasarımı yorumlayan kişilerde bu mesleğe ait bir bakış açısı da mevcut olamadığı için çoğu zaman tasarımın dengesi bozuluyor.

Tasarım Beğenilmezse Çözüm Nedir?

Tasarımcı çalışmayı yaparken belirli unsurlar üzerinde durur ve kurgulama yapar. Sonuç itibariyle müşteriye sunulduğunda çalışma birkaç revize ile tamamlanamayacak ölçüde müşterinin zevkine hitap etmiyorsa, revizelerin sayısını artırarak çalışmanın mevcut dengesini bozmak yerine yeni bir çalışma yapılabilir. Aksi takdirde düzeltmeler arttıkça tasarımın ve kurgunun ana yapısından da uzaklaşılır. Çünkü talep edilen düzeltmeler, grafik tasarım hakkında teknik bilgisi olan ve bu konuda yıllarca eğitilmiş bir göz tarafından değil, teknik konulara yeterince vakıf olmayan kişiler tarafından talep edilir. Bu durumda alternatif tasarımlara ve kurgulara yönelmek hem tasarımcı hem de müşteri açısından verimli olabilir.


Ayrıca, "Mock Up Çıktı Mertlik Bozuldu!" başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz!

Paylaş:
0